DALYAN HARİTA

GİZLİ CENNET DALYAN'A NASIL ULAŞABİLİRSİNİZ

Pek çok ünlü turizm merkezine yakın olmasına rağmen, Dalyan'ın nasıl bozulmadan bugünlere gelebildiğini merak edebilirsiniz. Bunun nedeni, ana yoldan 12 kilometre içeride bulunması. Bu yüzden "Gizli Cennet" olarak günümüze kadar doğal haliyle kalmayı başardı.

Dalyan, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde. Nüfusu 5 bin dolayında. Çok sayıda yabancı uyruklu da burada yaşıyor. Adından da anlaşılacağı gibi geçmişte Dalyan'ın en önemli geliri balıkçılıktı. Pamukçuluk ise ikinci sırada yer alıyordu.Bugün ise turizm ön sıraya geçti. Çok sayıda konaklama tesisi yapıldı. Ancak, tesislerin çoğunluğu küçük aile işletmesi. Şu anda toplam 10 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip.

dalyan haritası
Dalaman Havalanı:

Dalyan Dalaman havaalanına sadece 28 km uzaklıktadır. Dalaman - Dalyan arası taksilerle 20-25 dakika sürmektedir. Hava alanından Dalyan'a ise taksi en geçerli ulaşım aracı. Kış aylarında sadece THY ile ulaşılan Dalaman'a yaz aylarında diğer şirketler de uçmaktadır.

Otobüs Firmaları:

İstanbul İzmir ve Ankara gibi merkezlerden gelecek olanlar ve otobüs firmalarını tercih edenler ise öncelikle Ortaca'ya ulaşmaları gerekiyor. Onun için lütfen otobüs biletinizi alırken özellikle Fethiye istikametine giden otobüsten bilet almalısınız. Kesinlikle ve kesinlikle Marmaris otobüslerinden bilet almayın. Çünkü bu otobüsler kesinlikle Ortaca'dan geçmezler ve sizi Muğla'da indirip başka bir küçük minübüse bindirirler. Yani zaten uzun geçen otobüs yolculugunuzu dahada uzatırlar. Bu bölgeye yaz kış Pamukkale ve Kamilkoç otobüs firmalarının düzenli seferleri vardır. Bazı firmalar ise sadece yaz sezonu sefer koyuyorlar. Ortaca'ya ukaştıktan sonra sizi 15 dakikalık bir dolmuş yolculugu beklemekte.

İstanbul'dan geleceklere uyarı: Otobüsler 2 farklı güzergahı takip ediyorlar. Birincisi İzmir üzerinden, diğeri Afyon üzerinden. İzmir üzerinden yol 12 saat kadar sürüyor. Afyon üzerinden ise 14 saati buluyor. Siz ısrarla İzmir üzerinden gelen otobüslerden yer almaya çalışın! Yaz aylarında ki yoğunluk nedeniyle dönüş yolculuğnunuzda mağdur olmamanız için biletinizi gidiş-dönüş olarak almanızı yada Ortaca'ya ilk indiğinizde yerinizi ayırtmanızı tavsiye ederiz.

Bazı otobüs firmalarının linkleri ve telefon numaraları:

Pamukkale 0 850 333 35 35 Kamil Koç 444 0 562 Metro 444 34 55

Otomobil:

Özel otomobilinizle gelecekseniz, Dalyan'a Doğudan Fethiye yönünden, Batıdan ise Muğla veya Marmaris yönünden ulaşabilirsiniz. Dalyan, Muğla-Antalya Karayolu'nun Ortaca ilçesinden 12 kilometre içerde bulunuyor. Muğla ve Marmaris yönünden gelecek olanlara küçük bir uyarımız olacak: Köyceğiz'i geçtikten sonra Yuvarlakçay Köprüsü'nün hemen sonunda sağa bir yol ayrılıyor ve burada da bir "DALYAN" levhası var. Lütfen bu yola girmeyin. Bu yol eski bir yol ve aynı zamanda bozuk zeminli ve çok virajlı. Ana yoldan Ortaca'ya ulaşın ve Dalyan'a yönelin.

Mesafeler:

Dalyan-Ankara 710km, Dalyan-İstanbul 870km, Dalyan-İzmir 320km, Dalyan-Antalya 270km Dalyan-Ortaca 12km, Dalyan-Iztuzu Beach 12km ,Dalyan-Köycegiz 20 km, Dalyan-Fethiye 67 km, Dalyan-Marmaris 90 km, Dalyan-Kalkan 126 km, Dalyan-Kas 160 km, Dalyan-Sarigerme 31km. Efes-210 km, Pamukkale-213 km, Leton-130 km, Patara-140 km, Tlos-105 km, Zantos-200 km, Kekova -127 km.