DOĞANIN KOYNUNDA

Fotoğrafları büyütmek için tıklayınız.

Köyceğiz Gölü, Dalyan'ın dibinde...
Gölde ve kanallarda kano keyfi...
Sultaniye Kaplıcası...
Sultaniye Kaplıcası'nda kapalı havuz...
Sultaniye Kaplıcası açık havuzun doğal hali...
Sahte çamur banyosu...

Su ile yaşamın kaynaştığı Dalyan göl zenginidir.  Kuzeyinde Köyceğiz, Güneyinde Sulungur, Alagöl, Sülüklü ve İztuzu gölleri bulunur. İztuzu dışındaki Güneydeki göller, Dalyan Deltası ile bağlantılıdır. Bunlardan Sulungur Gölü, doğal bir balık üreme merkezidir. Bu gölün deltaya bağlandığı bölgeye Küçük Dalyan adı verilir.

Köyceğiz Gölü de Dalyan'ın güzelliklerine güzellik katar. Dalyan'dan göl tarafına hareket ettiğinizde daha bir-iki dakika içinde kendinizi Amazon'daymış gibi hissedersiniz. Sazlar arasından göle ulaştığınızda doyumsuz bir güzellik sizi karşılar. Soldaki Ölemez Dağı'nın gölgesi suda kıpırdayarak renk cümbüşü yaratır.

Kış ayları boyunca çeşit çeşit kuşlara barınma alanı olan Köyceğiz Gölü'nün, aslında yüzyıllar önce meydana gelen bir çökme sonucu oluştuğu sanılmaktadır. Halen gölün altında bazı yapılar görülebilmektedir.

Sultaniye Kaplıcaları da gölün kenarında, Ölemez Dağı'nın dibindedir. Türkiye'de önemli ve öncelikli ilk on kaplıca ve içme suyu arasındadır.  Helenistik çağdan bu yana kullanıldığı tahmin edilen Sultaniye, Köyceğiz Gölü'nün güneybatı sahilinden karayolu ile Köyceğiz ilçe merkezine 20 kilometre,  Dalyan'dan ise 4 kilometre uzaklıktadır.  Ilıcada ve yamacında antik kalıntılar vardır. Çam ormanlarıyla kaplı alanda kayaların arasından çıkan suyun debisi 42 litre/saniyedir. Yakın zamana kadar 2 kapalı havuzu, bir açık havuzu ve soğuk suyun çıktığı içme bölümü vardı. Son yıllarda Köyceğiz Belediyesi tarafından kiralanan kaplıcada, çeşitli değişiklikler yapılmaktadır.

Köyceğiz Gölü çevresi piknik yapmaya ve yüzmeye de elverişlidir.


 

GERİ       İLERİ


SAYFAYI YAZDIR