RÜYA GİBİ BİR YOLCULUK

Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz

Lütfen arkanıza yaslanın ve bu sayfayı öyle okuyun. Sizi Dalyan'da küçük bir tekne gezisine çıkartacağız... Örneğin,  bugün Dalyan'dasınız ve dolmuş tekne ile İztuzu Plajı'na gitmeye karar verdiniz.

Acele etmenize gerek yok...Plajda yiyecek içecek satılıyor ama isterseniz tekneye binmeden alışverişinizi yapabilirsiniz. Kooperatifin dolmuş tekneleri, sırada... Sizi bekliyor... Niçin acele etmeyin dediğimizi anladınız mı? Tekneler doldukça kalkıyor...

Hareketten sonra lütfen sağınıza bakar mısınız? Kral mezarları nasıl muhteşem görünüyor değil mi? Siz de fotoğraf çekin isterseniz. Dönüşte güneş ters tarafta olacak...Fotoğraf çekmek için de sabırsız olmayın. Biraz ileriden mezarlar daha güzel görünecek.

Sağlı-sollu restoranları görüyor musunuz? Daha şimdiden akşam yiyeceğiniz taze balığı düşünebilirsiniz. Küçük tekne yapım ve onarım yerlerinde çalışanları size el sallıyorlar? Siz de sallayabilirsiniz. Soldaki yeni  yapılan tekne bir-kaç ayı bulmaz suya indirilir.

Sağ kıyıya yanaşan tekneden inenler nereye mi gidiyor? Kaunos'u gezecekler. Başınızı kaldırırsanız Kaunos'un kalıntılarını buradan da görebilirsiniz.

Sağdaki bina Dalko. Taze balığınız büyük bir ihtimalle oradan alınacak. Şimdi önünüze bakın.  Nasıl ! Doğayla baş başasınız değil mi? Durun daha bir şey görmediniz. Şu anda daha bir nehirde gidiyor gibisiniz. Denizden esen meltemi hissediyor musunuz? Bu meltem Ağustos ayında bile insanın bunalmasını önler.

İlerdeki dev  sazlıkların orada delta başlıyor. Yeniden sağ tarafınıza bakınız. Kaunos'un çok eski şehir surlarını görebilirsiniz.

Dalyan'ın kapısına yaklaşıyorsunuz. Görevliler kapıyı açıyor, tekneniz ilerliyor. Bu kapı içeri giren balıkların dışarı kaçmasını önlemek için yapılmış. Artık tamamen deltadasınız.

Böyle bir güzelliği daha önce yaşadınız mı? Tekne zaman zaman sazlara sürtünerek geçiyor. Önünüze dikkatle bakın! Teknenin hangi yöne döneceğini bilebilecek misiniz bakalım? Yanıldınız mı? Bilmeyen herkes yanılıyor. Labirent gibi bu su yollarında, sadece çok iyi bilen Dalyanlı kaptanlar doğru yolu bulabilir...Yanlış yöne giderseniz, kaybolursunuz.

Sazlara konmuş uzun gagalı rengarenk kuşun adını biliyor musunuz? Aniden suya dalıp balık yakalayan bu kuş, Kingfisher. Türkçe'ye çevirirsek kral balıkçısı...İstanbul'da yalı çapkını denirdi. Ama orada kalmamış artık. Dünyanın pek çok yerinden gözlemciler, bu tür nadir kuşlar için geliyor Dalyan'a... Sudan sıçrayan balıkları görüyor musunuz? Sizin için gösteri yapıyorlar sanki...

Artık yolculuğun sonuna yaklaştınız...Karşıda gördüğünüz teknelerin bağlı olduğu zakkumlu kumsal İztuzu Plajı. "Keşke yolculuk bitmeseydi" diye içinizden geçiriyor olabilirsiniz...Ama İztuzu da bir başka güzellik...İster tatlı suda, isterseniz Akdeniz'in tuzlu suyunda yüzün... Aman fazla yanmamaya bakın...Hangi mevsimde olursa olsun Akdeniz'in güneşi güçlü oluyor...Size iyi eğlenceler...

 

GERİ       İLERİ


SAYFAYI YAZDIR