Yüzen Caretta...
Gündüz vakti plaja çıkan Caretta...
Caretta ve yüzme arkadaşı. Carettalar denizde insandan kaçmaz.
85 MİLYON YILDIR DÜNYADALAR

İztuzu plajında bir Caretta ilk kez geceyi beklemeden yumurta bıraktı...

Caretta Carettalar çiftleştikten 15 gün sonra yumurta bırakmak için gece karaya çıkarlar,ancak bu defa bir ilk oldu ve bir Caretta Caretta ilk kez plajda bulunanların arasında kendine uygun bir yer bularak yumurtalarını bırakmak için bir çukur açarak 100 kadar yumurtayı yaklaşık 30 dakikalık bir uğraştan sonra bıraktı.Daha sonra Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Bilgilendirme Merkezi (DEKAMER) çalışanları tarafından ölçümü ve iztuzu sahiline yumurta bıraktığının belirlenmesi için markalandıktan sonra Caretta caretta, sahildeki insanların arasından geldiği gibi denize giderek gözden kayboldu.(Haziran 2009)

Dalyan Caretta day time 2009
Dalyan caretta day time put the egg 2009
Caretta caretta put egg to iztuzu beach 2009
Dlayan iztuzu beach 2009
yukarıdaki 4 resim www.gazetevatan.com dan alınmıştır.
Fotoğrafları büyütebilirsiniz.
Alagölde yüzen Caretta
Dalyan Deltası'nda sevişen Carettalar...
Caretta yüzüyor
İztuzu'na yumurtlayan Carettanın izleri...
Yumurtlayan Caretta
Bir Caretta yumurtası
Caretta yumurtalarına tel kafes...
Yumurtadan çıkmış yavru Caretta...
Yüzen yavru Caretta...
Nil kaplumbağası...

85 milyon yıldır dünyada oldukları tahmin edilen Caretta-Carettaların boyları 1,5 metreyi, ağırlıkları 150 kiloyu bulabiliyor. Bu sevimli hayvanlar, tüm dünya denizlerini dolaşıyorlar. ODTÜ'nün çalışmaları sırasında markalanan bir dişinin Meksika Körfezi'nde balıkçı ağlarına takılarak yaşamını yitirdiği haberi Dalyan'a kadar geldi.

Bu sevimli canlılar, genellikle yosun ve balık yiyerek besleniyorlar. Normalde 2-3 yılda bir yumurta yapıyorlar. Yumurtlama öncesi, Mart ve Nisan aylarında erkek ve dişiler topluca Dalyan Deltası'na giriyorlar. Balığın ve diğer besin kaynaklarının bol olduğu deltada özellikle Alagöl kesimini seçen Carerttalar, saatler süren sevişmelerle çiftleşiyorlar.

Bir dişi kaplumbağa, bir seferde 100-170 arası yumurta bırakıyor. İşin ilginç yanı, ergin dişiler, oritasyon adı verilen bir içgüdüyle yumurtalarını sadece kendilerinin dünyaya geldiği kumsala bırakıyorlar.

Bu nedenle Dalyan'ın İztuzu Kumsalı Caretta Carettaların nesillerini sürdürebilmeleri açısından çok önemli. Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bu cana yakın yaratıklar, aslında Türkiye'nin tüm Akdeniz sahillerinde yumurtluyor. Ancak, Dalyan dışındaki tüm alanlarda yumurtlayanların sayısı her geçen yıl azalırken, Dalyan'da artıyor. Dalyan'ın İzrtuzu kumsalında bir yılda 300 dolayında ocak (yumurtaların bırakıldığı çukur) belirlendi. Belki de bir kaç 10 yıl sonra Dünyada görülecek Caretta Carettaların tamamı Dalyan'da dünyaya gelmiş olacak.

Biraz da yumurtlamalarını anlatalım.  Genellikle hava karardıktan hemen sonra kumsala çıkan ana kaplumbağa, arka ayaklarını kullanarak genellikle birden fazla çukur açıyor. (Yumurtaların hangi çukurda olduğunun belli olmaması için, belki de nem oranını kontrol ederek en uygun yeri seçiyor) Yumurtlama süresi saatlerce sürüyor ve bu sırada anne kaplumbağa çok zorlandığı için sürekli gözyaşı döküyor.

Bırakılan bu yumurtaların pek çok doğal düşmanı var. En önemlileri tilki, sansar ve çakallardır. Bu hayvanlar, koklayarak buldukları bu değerli yumurtaları yiyorlar.

Yumurtadan çıkmayı başarabilen yavruların bazıları ise denize ulaşamadan yolunu şaşırıp kuruyarak ölüyor. Denize ulaşabilenlerin büyük bölümü de yengeçlere, kuşlara ve balıklara yem oluyor. Uzmanlar, her yüz yumurtadan 1-2'sinin yaşamasının bu hayvanın neslini sürdürmesine yeteceğini söylüyorlar. 

Bu hayvanları soyunun neden tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını merak edebilirsiniz. Bunun başlıca nedeni, etini Fransız, İtalyan ve Uzak Doğu ülkelerinde yaşayanların yemesi. Her yıl çok sayıda deniz kaplumbağası da balıkçı ağlarına takılarak yaşamını yitiriyor. Çağımızın en büyük tehlikesi ise zehirli atıklar ve yumurtladıkları kumsalların beton yığınları ile onlara kapatılması.

NİL KAPLUMBAĞALARI: İztuzu Kumsalı'na  Caretta Carettaların dışında Celonia Mydas türü deniz kaplumbağaları da yumurta bırakıyor. Köyceğiz Gölü ile Dalyan Deltası'nda 12 ay boyunca görülen kaplumbağalar ise Caretta-Carettalarla karıştırılıyor. Bunların erişkinlerinin boyu da 1 metreye yaklaşıyor. Ayakları tırnaklı olan bu hayvanlar Nil Kaplumbağalarıdır.

l GERİ     İLERİ r

bg

print
SAYFAYI YAZDIR

bg